porsaa magazine

ماهنامه پُرسا

ماهنامه علمی، فرهنگی، جدول و سرگرمی پُرسا، در پانزدهم نوامبر ۲۰۱۵ در تورنتو کانادا شروع، به فعالیت نمود.

این نشریه به سردبیری مریم امینیان، طراح و گرافیست، اول هرماه به دو طریق منتشر میشود.

– نسخه چاپی، که در تورنتو‌ بزرگ منتشر و پخش می گردد.

– نسخه دیجیتال، که قابل مطالعه با کامپیوتر و تلفنهای هوشمند در سراسر جهان میباشد و پانزدهم هر ماه بر روی همین وب سایت و صفحه فیسبوک مجله گذاشته میشود.

این ماهنامه با تکیه بر دانش، تخصص و سالها تجربه ی دست اندرکارانش راه خود را آغاز نمود و با توجه به اینکه در جامعه ایرانی-کانادایی تورنتو، مطالب مفید و قابل استفاده در نشریات روز به‌ روز اهمیت بیشتری برای خوانندگان و آگهی دهندگان پیدا می کنند، توانست با تمرکز بر این مهم جايگاه ممتاز و متمايزي در زمانی بسیار کوتاه در ميان ساير نشريات و مجلات تورنتو كسب نماید.دقت بسیار در انتخاب مطالب، تنوع آنها، همچنین نحوه طراحی و کیفیت چاپ این نشریه نقش مهمی در جا افتادن بیشتر آن ایفا نمودند.

“پُرسا” از ماه اول انتشار خود بخش مفیدی را به کودکان و نوجوانان، به دو زبان فارسی و انگلیسی، اختصاص داد که بسیار مورد توجه خانواده ها قرار گرفت. بطوری که در آستانه یک سالگی، تصمیم بر این گرفته شد بخش “پُرسا برای بچه ها” را جدا نموده، اولین و تنها نشریه کودکان و نوجوانان را به دو زبان فارسی و انگلیسی در تورنتو با نام “دُردونه” منتشر نماید. جای خالی این نشریه دوزبانه برای کودکان و نوجوانان سالها در میان نشریات تورنتو خالی بود.

“دُردُونه” که از ماه سپتامبر ۲۰۱۶ در تورنتو منتشر میشود، سعی بر این دارد نشریه ایی آموزشی، تفریحی باشد برای خوانندگان کوچک خود که شاید نتوانند فارسی بخوانند و یا شاید نتوانند انگلیسی بخوانند. ترجمه مطالب به هر دو زبان باعث میشود که هردو قشر خواننده با این نشریه و مطالبش ارتباط برقرار نمایند و با زبانی که کمتر آشنایی دارند بیشتر آشنا شوند.

بسیار خرسندیم که دُردونه قسمتی از خاطرات کودکانی خواهد شد که در تورنتو، بزرگ میشوند و از این پس احساس میکنند آنها نیز در دنیای مطبوعات ایرانی- کانادایی جایگاه ویژه ایی دارند.

چند خطی درباره سردبیر پُرسا و دُردُونه به همراه سابقه حرفه ایی اش:

مریم امینیان، فارغ التحصیل هنر و انیمیشن از Shraidon Collage میباشد. وی در خانواده ایی هنرمند و هنردوست بزرگ شد و از سن ۱۳ سالگی با طراحی و نقاشی کتابهای کودکان و نوجوانان برای “موسسه زبان جم” در ایران_تهران حرفه خود را آغاز نمود.

طراحی بیش از ۵۰ کتاب برای کودکان و بزرگسالان، آن هم در سنین نوجوانی بسیار تجربه ارزشمندی برایش شد که بتواند پایه ایی محکم را برای شروع کاری حرفه ایی بنا نهد.

در سال ۱۹۹۴ به همراه مادر خود از ایران به کانادا مهاجرت نمود.

او از کودکی به کاریکاتور و مینیاتور علاقه خاصی داشت و با اساتیدی همچون استاد کیخسرو خروش و زنده یاد استاد سودابه بهارلو به فراگیری هنر پرداخت. ولی با تمرکز بیشتر بر روی کاریکاتور این رشته را ادامه داد و به همین خاطر رشته انیمیشن کلاسیک را در کالج نام برده انتخاب نموده و به پایان رساند.

بعد از آن تحصیلات خود را با انیمیشن سه بعدی در کالج International Academy Of Design ادامه داد. بعد از فارغ التحصیلی، دفتر طراحی و چاپ خود را با نام Pixy Touch در سال ۲۰۰۱ در تورنتو کانادا راه اندازی نمود و سالها با پشت کار و سخت کوشی فراوان توانست تجربیات بسیار مفیدی را کسب نماید.

در کارنامه هنری و حرفه ایی وی تصویرسازی برای شعرها و داستانهای کودکان، طراحی مجلات بسیار، و طراحی های گرافیکی برای مشاغل مختلف و طراحی کاراکترهای کارتونی متفاوت دیده میشود.

سرانجام بعد از گذشت سالها کسب تجربه، وی تصمیم گرفت همه دانش، هنر و تجربه خود را در قالب ماهنامه ایی با نام پُرسا، به معنی فرد جستجوگر و پُرسان که از لغات اصیل پارسی است، بیاورد و این ماهنامه را منتشر نموده و به دنبال آن اولین نشریه کودکان و نوجوانان به دو زبان فارسی و انگلیسی را با نام دُردونه در تورنتو پایه گذاری کند.

با امید اینکه این نشریات بتوانند مورد پسند شما عزیزان قرار بگیرند و ساعاتی مفید برایتان رقم بزنند.

Copyright © 2019 Porsaa Magazine.