• سپتامبر

    6

    2017
  • 862
نشانه های حسـادت چیست؟

نشانه های حسـادت چیست؟

نويسنده: رومينا رنجبرى

خدمت شما دوستان خوب وهمراهان عزیز آیین مهر، درود میفرستم و امیدوارم همه شما عزیزان در هر کجای این جهان زیبا که مملو از امتحان و تجربه است، به بهترین شکل  و در سلامتی کامل روزگار بگذرانید.

دوستان خوبم، چندی پیش مقاله ای را خواندم که برایم بسیار جالب بود و فکر کردم چه خوب است که در مورد این مبحث که «نشانه های حسادت چیست؟» در این شماره ماهنامه پرسا با شما عزیزان نیز درمیان بگذارم، امیدوارم مورد استفاده و توجهتان واقع شود.

همیشه خوب است که ما انسانها واقف به دانستن یکسری علائم و نشانه هاي صفتی باشیم که به محض درگیر شدن در موضوعی بتوانیم خودمان را مورد ارزیابی قرار دهیم و در همان ابتدا با دانستن نتیجه مثبت آن ، بدنبال راه حل باشیم و خودمان را تصحیح نماییم .

نشانه های اشخاص حسود:

وجود حسادت در آدمي نشانه هايي دارد که هر کس مي تواند با بررسي خويش پي ببرد که آيا به بيماري حسادت مبتلاست يا نه.

نشانه هايي که ذکر مي شود هرکدام به تنهايي تنها نشانه قطعي حسد نيست و مردماني که حسود نيستند نيز داراي بعضي از اين صفات مي باشند پس اگر نمونه اي از آن ها در کسي ديده شد نبايد حکم کرد که او حسود است.بلکه ذکر اين نشانه ها براي خود انسان است که هرگاه يکي از آنها را درخود يافت خويشتن را تحت مطالعه قرار دهد که آيا بدين بيماري گرفتار شده است يا نه.

 انتقاد شديد

يکي از نشانه هاي حسود آن است که در انتقاد کردن بسیار زیاده روی میکند و بدگو است و هميشه خرده گيري هاي او از مقداري که شايسته است بیشتر است، بزرگ ترين علت بدگويي حسد است. گاهي حسود با سکوت خود از کسي بدگويي مي کند و چنانچه اگر در حضورش از کسي بدگويي شد او با سکوتش بدگويان را تاييد مي کند.بدگويي هاي حسودان نيز با توجه به وضعي که دارند مختلف مي باشد.

 تملق در حضور

دسته اي در حضور، متملق و چاپلوس هستند، چنانکه لقمان به فرزند خود گفت:حسود سه نشانه دارد پشت سر بدگويي مي کند، درحضور تملق مي گويد و در مصيبت سرزنش مي کند.

 بي شرمي

اين دسته از افراد در حضور بدگويي کرده و سخنان ناهنجار مي گويند. بي جهت آبروي بندگان خدا را بردن و نسبت به انسانهایی که شريف هستند،بي احترامي روا داشتن جز بي شرمي چيز ديگري نيست. اينان گاهي به صورت شوخي و تمسخر و متلک گفتن مقصود خود را انجام مي دهند.

 کوتاهي در تعريف

اين دسته از افراد در ستودن دارندگان حسن و فضیلت دیگران کوتاهي مي کنند. زماني که سخن از پاکان و پرهيزکاران به ميان مي آيد حسود لب فرو مي بندد و از ستايش آنان خودداري مي کند. اگر حسود مجبور شود کسي را بستايد به اصطلاح کم مي گذارد؛ يعني اگر شخص از لحاظ مدح، شايسته ده باشد حسود بيش از يک نمي گويد. ستودن بيشتر از شايستگي تملق است و کمتر از آن ناتواني در سخن يا حسد است.

 شماتت در مصيبت

شماتت در مصيبت شادماني کردن از حادثه ناگواري است که براي کسي رخ دهد. حسود در اين هنگام شادمان مي شود زيرا به مقصود خود «که رنج ديگران است »رسيده است .

 ناراحتي ازخوشي ديگران

نشاني ديگر حسود آن است که از ديدن خوشي، راحتي، زيبايي، ثروت وعظمت ديگران ناراحت مي شود وبيشتر اوقاتش صرف غصه خوردن از موفقيت ديگران مي باشد. اين سخن که چرا فلان کس چيزي دارد ورد زبان حسود است. حسود هرچند زندگي راحتي داشته باشد وسعادتمند وخوشبخت باشد ولي از آسايش ديگري افسرده خواهد شد. پس ثروتمندان وصاحبان مقامات عالي نپندارند که حسادت در آنان نيست بلکه اگر در آنان حسدي باشد بيشتر و شديدتر و شوم تر است.

و نشانه دیگری از حسادت نیز وجود دارد که تجسس نام دارد که خود مسبب یکسری از صفات بدتری است که در مورد آن توضیح میدهم.

روحیه زشت تجسس از دلایل گرفتار شدن به صفت غیبت و بدگویی است و وقتی فرد در زندگی خصوصی دیگران تجسس می کند مبتلا به غیبت می شود.

به طوری که بعضی از افراد خیلی دوست دارند که از زندگی خصوصی دیگران آگاه بشوند، یعنی چنان هستند که بطور مثال تا از همه مسایل زندگی فرد مورد نظر سر در نیاورند، شب راحت نمی خوابند! (متاسفانه چنین افرادی توی جامعه هم کم نیستند …) و بدتر اینکه این تجسس کردن باعث دو بیماری بدگمانی و در نهایت غیبت می شود، اگر می خواهید غیبت نكنید، باید سوء ظن و بدگمانی نسبت به مردم نداشته باشید. اگر می خواهید گرفتار بدگمانی نشوید، باید در امور مردم تجسس نكنید، زیرا سوء ظن و تجسس در یكدیگر تأثیر متقابل دارند. گاهی تجسس باعث سوء ظن است و گاهی سوء ظن منشأ تجسس می شود.

دوستان همراه شاید کماکان شما هم افرادی را از دور و نزدیک بشناسید که با اینکه در موقعیت خوبی قرار دارند، بدلیل داشتن صفت حسادت دائما در حال نشان دادن و نمایش دادن موقعیت خود و شرایط زندگی خود از طریق صفحات اجتماعی به شکلی کاملاً نمایشی به دیگران هستند و در عین حال در حال تجسس در زندگی دیگران نیز میباشند که چطور نمایش خاصتر و چشمگیرتری را نشان دهند، متاسفانه این قشر با وجود فعالیت و انرژی فراوانی که برای نشان دادن ظاهری خوشبخت و موفق میگذراند، اکثرا زندگیهای سالمی ندارند و گاه دچار افسردگی هایی مقطعی و یا پیشرفته هستند.

اگر ما انسانها بدون توجه به هرگونه قضاوت اجتماعی که ۹۹٪ آن مغرضانه و دور از خیرخواهی است، بتوانیم یک زندگی آرام ولی زیبا و پر از مهر، عشق، صداقت و همدلی در اجتماع کوچک خانواده خود ایجاد کنیم ، قطعا جاذب انرژیهای فوق الهی خواهیم بود که نور و گرمای معنویت ،زندگی خودمان و فرزندانمان را گرم میکند و لذت زندگی را در اعماق وجودمان بسادگی ایجاد میکند. امیدوارم بتوانیم در داشتن تمامی صفات یک انسان کامل موفق باشیم.

سلامت و شاد و در پناه حق باشید.

مطالب جدید
پر بازدیدکننده ترین مطالب
Copyright © 2019 Porsaa Magazine.