• جولای

    3

    2019
  • 1532
کانادا نخستین کشور گروه ۲۰ شد که تجارت باله کوسه را ممنوع می‌کند

کانادا نخستین کشور گروه ۲۰ شد که تجارت باله کوسه را ممنوع می‌کند

کانادا واردات و صادرات باله کوسه را ممنوع می‌کند. این کشور بزرگترین خریدار باله کوسه در خارج از قاره آسیا است. در سال گذشته میلادی کانادا ۱۴۸ هزار کیلوگرم باله کوسه وارد کرده بود. این اقدام با هدف جلوگیری از انقراض کوسه‌ها اتخاذ شده است.

کانادا شکار کوسه‌ها به قصد بریدن باله آنها را از سال ۱۹۹۴ ممنوع کرده بود اما واردات آن همچنان قانونی بود به طوری که در سال ۲۰۱۷ این کشور ۱۷۰ هزار کیلوگرم باله کوسه خریداری کرده بود. سوپ باله کوسه یکی از گران‌ترین و معروف‌ترین غذاهای اشرافی در آسیای شرقی و به ویژه ژاپن و چین است.

به همین دلیل تصاویر مستندهایی که در آنها کوسه‌هایی دیده می‌شوند که تنها به علت باله‌شان از آب گرفته می‌شوند و ماهی‌گیران پس از بریدن باله در حالی که کوسه‌ها هنوز زنده هستند آنها را به دریا می‌اندازند، بارها با اعتراض جهانی علیه تجارت باله کوسه روبرو شده است.

همزمان دانشمندان معتقدند تجارت باله کوسه که سالانه موجب صید صدها هزار کوسه می‌شود یکی از دلایل به خطر افتادن این گونه جانوری در جهان است. تخمین زده می‌شود که یک سوم کوسه های صید شده در جهان از گونه‌های در معرض خطر این ماهی بزرگ هستند. اکنون قانون جدید کانادا واردات و صادرات هرگونه باله کوسه را که از بدن جدا شده و به تنهایی عرضه می‌شود را ممنوع می‌کند.

مطالب جدید
پر بازدیدکننده ترین مطالب
Copyright © 2019 Porsaa Magazine.