• آگوست

    21

    2019
  • 1907
خامنه‌ای: همه مراقب ولنگاری فرهنگی باشند

خامنه‌ای: همه مراقب ولنگاری فرهنگی باشند


خامنه‌ای در ملاقات با هیات دولت گفت اختلاف‌ طبیعی بین مسئولان نباید رسانه‌ای شود. او مذاکره با ایران را نیاز همه دولت‌های آمریکایی دانست و از دستگاه‌های فرهنگی و اطلاعاتی خواست نسبت به “اقدام‌های ضد ارزشی” حساس باشند.

رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با رئیس جمهوری و اعضای کابینه، اولویت‌های داخلی را اقتصاد و فرهنگ دانست و از دولت خواست به جای “گرفتار شدن در حواشی”، در دو سال باقی‌مانده عمرش به موضوع تولید، قطع وابستگی به نفت، استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی و جلوگیری از “نفوذ فرهنگی دشمن” بپردازد.

خامنه‌ای ایجاد جاذبه برای ورود بخش خصوصی به تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام را از جمله راه‌های استفاده از ظرفیت فعالان اقتصادی و مهار نقدینگی خواند و از دولت انتقاد کرد که رغبتی به استفاده از این بخش ندارد. او مصرف روزانه ۱۰۰میلیون لیتر بنزین را نیز نمونه ‌استفاده بد از ظرفیت‌ها و منابع داخلی دانست و از وزارت نفت و مسئولان دولتی خواست راه‌های کاهش مصرف بنزین را پیگیری کنند.

خامنه‌ای گفت به بستن فضای فرهنگی کشور اعتقادی ندارد اما با “ولنگاری فرهنگی” مخالفت است: «باید دستگاه‌های فرهنگی اعم از وزارت ارشاد، سازمان تبلیغات اسلامی، وزارت اموزش و پرورش، وزارت علوم، صدا و سیما و حتی دستگاه‌های اطلاعاتی روی این مسائل به شدت حساس باشند.» او نسبت به  “نفوذ فرهنگی” و “اقدامات سازمان یافته ضد فرهنگی و ضد ارزشی” برای غلبه بر جمهوری اسلامی هشدار داد و خواهان جلوگیری از این نفوذ در هنر، سینما، کتاب و تئاتر شد.

رهبر جمهوری اسلامی هم‌چنین ابراز نگرانی نسبت به مسئله حجاب را بجا خواند و به دستگاه‌های دولتی و حکومتی و مدیران آنها توصیه کرد که مراقب موازین دینی و ظواهر مذهبی در محیط‌‌های کاری باشند: «حجاب یک حکم شرعی و یک مسئله قانونی است و در این زمینه باید در درجه اول دستگاههای دولتی و حکومتی و مدیران آنها مراقبت کنند تا براساس قانون عمل شود.»

خامنه‌ای برجام را وسیله‌ای برای حفظ منافع ملی نامید: «برجام هدف نیست بلکه وسیله است و اگر نتیجه بگیریم که با این وسیله حفظ منافع ملی امکان پذیر نیست آن را کنار می‌گذاریم.» او هرگونه مذاکره با آمریکایی‌ها را نیز منتفی دانست و گفت: « نتیجه‌مذاکره با مسئولان قبلی آمریکا که حداقل ظاهرساز بودند این‌گونه شد، حالا با مسئولان وقیح و هتاک فعلی که شمشیر را برای ایرانی‌ها از رو بسته‌اند چه مذاکره‌ای داریم؟ بنابراین مذاکره‌ای در هیچ سطحی با آمریکایی‌ها صورت نخواهد گرفت.»

خامنه‌ای مذاکره با ایران را نیاز همه دولت‌های آمریکایی خواند: «آنها می‌خواهند مانور دهند که ما حتی جمهوری اسلامی ایران را به پای میز مذاکره آوردیم. هیج مذاکره‌ای با آنها انجام نخواهد گرفت.»

ملاقات خامنه‌ای با حسن روحانی و هیات دولت به مناسبت “عید غدیر” انجام گرفت. او در بخشی از سخنانش گفت چهل سال دوم جمهوری اسلامی برای کشور بهتر و برای دشمنان بدتر خواهد بود. حسن روحانی در این دیدار تکرار کرد که تحریم کامل نفت کشورو فشارهای یکجانبه علیه ایران به نفع کسی نیست و تهدید کرد که آبراه‌های بین‌المللی با به صفر رسیدن صادرات نفت ایران امنیت سابق را نخواهند داشت.

خامنه‌ای در بخشی از سخنانش به هیات دولت گفت باید از اروپایی‌ها در مسائلی نظیر برجام و یا اقتصاد، قطع امید کرد؛ روحانی اما عنوان کرد که  اگر مذاکرات با  ۱+۴ موفق باشد، شرایط می‌تواند عوض شود. روحانی پیش‌تر نیز گفته که دولتبه شرط برداشته شدن تحریم‌ها ‌آماده مذاکره با آمریکاست.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا چند روز قبل، ایرانی‌ها را مردمانی “مغرور” با “اقتصاد در حال فروپاشی” خواند و ادعا کرد: «ایران خواهان مذاکره است اما راه شروع آن را نمی‌داند.»

مطالب جدید
پر بازدیدکننده ترین مطالب
Copyright © 2019 Porsaa Magazine.