• سپتامبر

    10

    2019
  • 2404
غروب سحر؛ موج واکنش به مرگ “دختر آبی”

غروب سحر؛ موج واکنش به مرگ “دختر آبی”

خبر در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی می‌چرخد، آن هم در روز جهانی پیشگیری از خودکشی. سکوت مسئولان در خودسوزی سحر خدایاری را کاربران فضای مجازی شکسته‌اند. بازخوردها بسیارند؛ از واکاوی آپارتاید جنسیتی تا بایکوت استادیوم‌ها.

سحر خدایاری درگذشت… خبر شامگاه دوشنبه ۱۸ شهریور منتشر شد اما روز بعد رسانه‌ها از قول  یک دوست خانوادگی نوشتند که دختر عاشق فوتبال سه روز قبل از دنیا رفت و بی سر و صدا در گورستان “بهشت فاطمه” قم دفن شد. همین منبع افزوده که خانواده ‌سحر را از مصاحبه و مجلس ترحیم منع کرده‌ و از “سوءاستفاده عوامل داخلی و خارجی” ترسانده‌اند.منبع خبر رسمی، بیمارستان سوانح و سوختگی مطهری است که سحر در آن بستری بود. در شبکه‌های اجتماعی می‌نویسند به مقامات بیمارستان گوشزد شده بود که تنها پس از پایان خاکسپاری اجازه اعلام خبر را دارند. حراست بیمارستان هم در روزهای قبل خبرنگاران را راه نداده و گفته بود موضوع امنیتی است.مازیار بهاری، سردبیر وبسایت “ایران وایر”، به دویچه‌ وله می‌گوید: «سحر روز جمعه فوت کرد و ماموران امنیتی او را فورا به خاک سپردند. به خانواده‌اش گفته‌اند که دخترشان هزینه زیادی برای کشور به بار آورده است. گفته‌اند دیگر نمی‌خواهیم خبری از شما بشنویم.» چه چیزی امنیتی بود؟ افکار عمومی یا وجهه خارجی؟

پدر سحر جانباز است و همکار بازنشسته جهاد سازندگی و بنیاد جانبازان. او در مصاحبه‌ با”شهروند” گفته که اگر می‌دانست دخترش می‌خواهد به استادیوم برود جلویش را می‌گرفت، چون این کار جرم است. خواهر سحر نیز قبلا گفته بود که خانواده‌ای مذهبی و مقید هستند. کسی نمی‌داند چرا خانواده سحر در دو مصاحبه اصرار داشتند که نام او قید نشود. شهروند از قول پدر نوشته بود: «دخترم سوخت ما هم سوختیم…. دخترم هم خودش را نابود کرد هم ما را…»کاربری در توییتر نوشته است: «از نامش می‌ترسیدند… حتی خانواده‌اش نمی‌خواستند که نامش فاش شود، که کسی او را با نامش به یاد آرد. می‌خواستند فراموش شود بی آن که نامی ازش بماند و یادی… کاش نامش را فراموش نکنیم.»
از سوی دیگر گفته می‌شود اختلاف نظر آقای بولتون با دونالد ترامپ بر سر روند مذاکرات اخیر آمریکا با طالبان در افغانستان آخرین ضربه را بر روابط این دو نفر زده است.چند روز پیش روزنامه واشنگتن‌پست از این اختلاف پرده برداشت و گزارش داد که آقای بولتون دراین مذاکرات به حاشیه رانده شده است.این روزنامه گزارش داده بود که آقای بولتون شدیدا مخالف توافق آمریکا با گروه طالبان بود و به همین دلیل از او در یک نشست مهم از مقامات امنیتی آمریکا برای بحث روی این مذاکرات در اوایل اوت دعوت نشده بود.همچنین گزارش شده بود که زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان، کپی پیش‌نویس موافقتنامه میان آمریکا و طالبان را در اختیار جان بولتون قرار نداده بود.

مطالب جدید
پر بازدیدکننده ترین مطالب
Copyright © 2019 Porsaa Magazine.