• دسامبر

    2

    2019
  • 3857
اعتراف فرماندار قلعه‌ حسن‌خان قابل پیگرد است!

اعتراف فرماندار قلعه‌ حسن‌خان قابل پیگرد است!

لیلا واثقی، فرماندار قلعه‌ حسن‌خان می‌گوید در جریان اعتراض‌ها دستور تیراندازی داده است.

کاوه موسوی، حقوقدان به دویچه‌وله می‌گوید بر اساس اعتراف لیلا واثقی کیفرخواستی علیه او تنظیم شده است.
طبق دستور لیلا واثقی نیروهای امنیتی به تظاهرکنندگان شلیک کردند. قوانین جنایی بین‌المللی تیراندازی به معترضان  غیرمسلح را ممنوع کرده است. دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد روز ۲۸ آبان با انتشار بیانیه‌ای از به کار بردن مهمات جنگی از سوی نیروهای امنیتی ایران علیه معترضان به شدت ابراز نگرانی کرد و از مقام‌های ایران خواسته در توسل به زور خویشتنداری نشان دهند.

به کانال تورنتو چه خبر، مجله پُرسا در تلگرام بپیوندید

کاوه موسوی حقوقدان ساکن بریتانیا به دویچه‌وله می‌گوید: «این خانم (لیلا واثقی) کوچکترین آشنایی به قوانین ندارد. او حتی بر اساس قوانین داخلی جمهوری اسلامی هم اختیار فرمان تیر ندارد.»

لیلا واثقی گفته است که پس از ورود معترضان، از ساختمان فرمانداری خارج شده تا “با نیروهای امنیتی بیشتری” بازگردد و تأکید کرده که صبحت‌های فرماندار قلعه حسن‌خان و اذعان به اینکه از روی خشم و برای ایجاد رعب و وحشت و سرکوب معترضان فرمان تیراندازی داده، انتقادهای فراوانی را متوجه او کرده است. گذشته از آن، فرمان تیراندازی در شمار وظایف او نیست و برعهده  “شورای تأمین” استان است. این شورا نهادی زیرمجموعه‌ شورای امنیت کشور است و زیرنظر نظر استاندار اداره می‌شود. استاندار تهران، انوشیروان محسنی بندپی، که خرداد ماه سال جاری لیلا واثقی را به عنوان فرماندار شهر قدس منصوب کرده، هنوز واکنشی به صحبت‌های او نشان نداده است.

شهر قدس که بسیاری هنوز از آن با نام قدیمی قلعه‌ حسن‌خان یاد می‌کنند، در حدفاصل چند شهرک صنعتی قرار دارد و جمعیت آن شاغلان مهاجر هستند. بسیاری از آنها به دلیل تعطیلی کارخانه‌های صنعتی و تولیدی بی‌کار شده‌ا‌ند. این شهرستان از کانون‌های اعتراض‌های آبان به افزایش قیمت بنزین بود.

در جریان این اعتراض‌ها تقریبأ تمامی بانک‌های این شهرستان، شهرداری مرکزی، فرمانداری، دفتر امام جمعه، ساختمان آگاهی و فروشگاه‌های زنجیره‌ای وابسته به سپاه پاسداران به آتش کشیده شدند.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور در یک برنامه تلویزیونی، از فرماندار شهر قدس و “مدیریت او در صحنه” در جریان اعتراضات مردم تمجید کرده بود. وزیر کشور اشاره‌ای به کشتار معترضان نکرده بود.

مطالب جدید
پر بازدیدکننده ترین مطالب
Copyright © 2019 Porsaa Magazine.