• ژانویه

    11

    2020
  • 4165
تجمع در چند شهر ایران در اعتراض به انکار اصابت موشک به هواپیمای اوکراینی؛ گاز اشک‌آور و شعار علیه رهبر و سپاه در تهران

تجمع در چند شهر ایران در اعتراض به انکار اصابت موشک به هواپیمای اوکراینی؛ گاز اشک‌آور و شعار علیه رهبر و سپاه در تهران

یک دادگاه کیفری در مجارستان روز چهارشنبه رسیدگی به پرونده یک شهروند سوریه را به اتهام تروریسم و جنایت علیه بشریت آغاز کرد.

متهم که هم‌اکنون ۲۷ سال دارد در سال ۲۰۱۵ فرمانده نظامی داعش در نزدیکی شهر حمص در مرکز سوریه را بر عهده داشت.
برای اطلاع از آخرین خبر ها به صفحه مجله پُرسا درفیسبوک بپیوندید

عصر و شب شنبه ۲۱ دی صدها نفر در تهران، اصفهان، رشت، کرمان، شیراز، همدان و بروجرد برای اعتراض به عدم شفافیت درباره علت سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی و انکار اصابت موشک به آن تجمع کردند.

همزمان دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خواستار تلاش برای ممانعت از “کشتار مجدد” معترضان ایرانی که آنها را “الهام بخش” خواند شده است.
در مقابل دانشگاه امیرکبیر و دانشگاه صنعتی شریف علیه رهبر و سپاه شعار دادند و خواهان محاکمه و مجازات عاملان این حادثه شدند. آنها با روشن کردن شمع یاد قربانیان را گرامی داشتند.
تازه ترین تصاویر ویدئویی حاکی از تجمع اعترضی در کوی دانشگاه تهران است که در آن از جمله شعار “فرمانده کل قوا، استعفا، استعفا” شنیده می شود.
در خیابان‌های مرکز تهران انبوهی از ماموران ضدشورش مستقر شده‌اند و از گاز اشک‌آور و باتوم برای پراکنده کردن تجمع‌ها استفاده کردند .

یک شاهد عینی درباره برخورد ماموران به بی‌بی‌سی فارسی گفت: “تا وقتی شعارها خیلی تند نبود هیچی نگفتند، ولی وقتی اسم خامنه‌ای آمد اشک‌آور زدند.”

تجمع‌کنندگان امیرکبیر شعار می‌دادند: “استعفا کافی نیست، محاکمه لازم است” و “مرگ بر دروغگو” .
آنها علیه آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: “کشته ندادیم که سازش کنیم، رهبر قاتل رو ستایش کنیم”، “این همه سال جنایت، مرگ بر این ولایت” و “مرگ بر دیکتاتور”.
معترضان علیه سپاه هم شعار دادند و از جمله گفتند: “سپاه جنایت می‌کنه، رهبر حمایت می‌کنه”.
در تجمعی دیگر در دانشگاه شریف معترضان شعار دادند: “فرمانده کل قوا، استعفا، استعفا”. آیت‌الله خامنه‌ای فرماندهی کل نیروهای مسلح را در ایران به عهده دارد.
در این دانشگاه همچنین شعار “سلیمانی قاتله، رهبرش هم جاهله” سر داده شد.
تجمعات اعتراضی مشابهی در سی‌و‌سه پل همدان، در رشت و کرمان و همچنین در دانشگاه شیراز و دانشگاه بوعلی همدان برگزار شد. همچنین از تجمع در دانشگاه نوشیروانی بابل خبر می رسد.

توییت های ترامپ به فارسی

دونالد ترامپ عصر شنبه در توییتی به زبان فارسی خواستار ممانعت از کشتار معترضان شد.
او نوشت: “دولت ایران باید به گروه‌های حقوق بشر اجازه بدهد حقیقت کنونی اعتراضات در جریان مردم ایران را نظارت کرده و گزارش بدهند. نباید شاهد کشتار دوباره ی معترضان مسالمت آمیز و یا قطع اینترنت باشیم. جهان نظاره گر این اتفاقات است.”
او پیشتر هم به فارسی نوشته بود: “به مردم شجاع و رنج کشیده ایران: من از ابتدای دوره ریاست جمهوریم با شما ایستاده‌ام و دولت من همچنان با شما خواهد ایستاد. ما اعتراضات شما را از نزدیک دنبال می کنیم. شجاعت شما الهام بخش است.”
با وجود آنکه نخست وزیر کانادا و مقام‌های کشورهای دیگر از وجود شواهدی مبنی بر اصابت موشک به این هواپیما خبر دادند، مقام‌های ایرانی بر “نقص فنی” اصرار داشتند و بیش از سه روز طول کشید تا به واقعیت سرنگونی هواپیما بر اثر شلیک پدافند ایران اذعان کنند.

در این مدت مقام‌ها و رسانه‌های رسمی به ستایش و ابراز خشنودی از “انتقام سخت” با حمله موشکی به پایگاه محل استقرار نیروهای آمریکایی در عراق پرداختند.

یکی از شعارهای دانشجویانی که داخل محوطه دانشگاه امیرکبیر بودند این بود: “این انتقام سخت رو، از من و تو می‌گیرن”.
ایرنا، خبرگزاری رسمی ایران، گزارش کرده: ” جمعیت بسیاری از تقاطع خیابان طالقانی و حافظ تا تقاطع انقلاب‌ حافظ و به سمت چهارراه ولیعصر حضور دارند و هر لحظه بر تعداد آنان افزوده می شود.”
شبکه خبر تلویزیون ایران هم گزارش داد که برنامه یادبود قربانیان “به تدریج به شعارهای ضدنظام کشیده شد و عده‌ای با شعارهای هنجارشکنانه مراسم را به خشونت کشاندند. متاسفانه عکس سردار ملی شهید حاج قاسم سلیمانی مورد جسارت قرار گرفت.”
همزمان با شکل‌گیری تجمع‌های اعتراضی، برخی گزارش‌ها حاکی از اختلال در اینترنت در ایران است.

مطالب جدید
پر بازدیدکننده ترین مطالب
Copyright © 2019 Porsaa Magazine.