• ژانویه

    17

    2020
  • 4067
کانادا: ایران جعبه سیاه هواپیمای اوکراین را به فرانسه بفرستد

کانادا: ایران جعبه سیاه هواپیمای اوکراین را به فرانسه بفرستد

نخست‌وزیر کانادا از ایران خواست جعبه سیاه هواپیمای مسافربری سرنگون شده شرکت هوایی اوکراین را به فرانسه بفرستد. او می‌گوید درباره این حادثه همچنان پرسش‌های زیادی وجود دارد که از سوی مسئولان ایران بی‌پاسخ مانده‌اند.
برای اطلاع از آخرین خبر ها به صفحه مجله پُرسا درفیسبوک بپیوندید
نخست‌وزیر کانادا روز جمعه ۲۷ دی (۱۷ ژانویه) از مسئولان جمهوری اسلامی خواست هرچه سریع‌تر “جعبه سیاه” و داده‌های ضبط شده در کابین خلبان هواپیمای سرنگون شده پرواز ۷۵۲ شرکت هواپیمایی اوکراین را به فرانسه بفرستند.
به گزارش خبرگزاری رویترز، جاستین ترودو در یک نشست خبری تاکید کرد که ایران تجهیزات و دانش فنی لازم را برای پیاده کردن و تحلیل اطلاعات ضبط شده بوئینگ ۷۳۷ که ۱۸ دی ماه اندکی پس از برخاستن از فرودگاه تهران هدف دو موشک پدافند هوایی سپاه پاسداران قرار گرفت ندارد.

مسئولان جمهوری اسلامی به رغم شواهد و گزارش‌هایی که اصابت موشک‌های پدافند هوایی به این هواپیما را علت سقوط آن عنوان می‌کردند تا ۲۱ دی و به رغم آگاهی دقیق از علت وقوع حادثه، این گزارش‌ها را به شدت تکذیب می‌کردند و به ارائه اطلاعات خلاف واقع می‌پرداختند.
امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران، سه روز پس از سرنگون شدن این هواپیما در یک گفت‌وگوی تلویزیونی مسئولیت این خطای فاجعه‌بار را بر عهده گرفت و گفت مامور سامانه پدافند هوایی سپاه هواپیمای مسافربری اوکراینی را “اشتباها موشک کروز تشخیص داده” و به سمت آن شلیک کرده است.

نخست‌وزیر کانادا می‌گوید فرانسه برای پیاده کردن و تحلیل داده‌های به جا مانده از هواپیمای سرنگون شده کشور مناسبی است و لازم است برای تکمیل تحقیقات درباره این رویداد تمام اطلاعات ضبط شده و جعبه سیاه هواپیما که به شدت آسیب‌دیده به این کشور منتقل شود.

مسئولان ارشد جمهوری اسلامی پس از سه روز که به هدف قرار گرفتن هواپیمای مسافربری شرکت اوکراینی توسط موشک‌ سپاه اعتراف کردند همچنان به خلاف‌گویی درباره جزئیات این حادثه و پنهان‌کاری ادامه داده‌اند.

ادامه خلاف‌گویی و دروغ‌پردازی

فرمانده نیروی هوافضای سپاه در حالی که ۲۱ دی اعتراف کرد از صبح روز سرنگونی هواپیما از شلیک موشک با خبر شده و آن را به مقامات بالاتر گزارش داده ادعا کرده بود که فقط یک موشک به سوی هواپیما شلیک شده و کسی که آن را با موشک کروز اشتباه گرفته بوده تنها ۱۰ ثانیه برای تصمیم‌گیری فرصت داشته است.

نخست‌وزیر کانادا در جمع خبرنگاران تاکید کرد که درباره چگونگی رخ دادن این حادثه همچنان پرسش‌های زیادی وجود دارد که بی‌پاسخ مانده‌اند. او افزود کانادا از پاسخ‌هایی که مسئولان جمهوری اسلامی تاکنون داده‌اند راضی نیست.

لزوم بررسی بین‌المللی اشکال‌های سیستمی

جاستین ترودو خاطر نشان کرد کانادا فقط به دنبال افرادی که باید پاسخگوی این حادثه باشند نیست بلکه اعتقاد دارد سیستمی که چنین حادثه‌ای در آن رخ داده اشکالاتی دارد که باید توسط کارشناسان بین‌المللی بررسی شود.

جمهوری اسلامی به رغم پنهان‌کاری‌ها، تناقض و خلاف‌گویی‌های مکرر در روزهای گذشته، بر اثر افزایش فشارها و افشاگری‌های بین‌المللی با ورود چند هیئت خارجی به ایران برای بررسی جوانب مختلف سرنگونی هواپیمای اوکراینی موافقت کرده و برخلاف روزهای نخست به ارسال جعبه سیاه هواپیما و داده‌های کابین خلبان به فرانسه نیز، دست‌کم در حرف تن داده است.

حسن رضایی‌فر، مدیرکل دفتر سوانح سازمان هواپیمایی ایران، پس از اعتراف مسئولان به سرنگونی هواپیما اعلام کرد: «همه امکانات خود را برای ارزیابی جعبه سیاه به کار بردیم، اما از آنجایی که هواپیمای سانحه دیده از هواپیماهای مدرن و پیشرفته بوئینگ است ایران تکنولوژی دانلود اطلاعات جعبه سیاه این هواپیما را ندارد و ممکن است با شروع بازسازی جعبه سیاه به آن لطمه زده شود.»

مطالب جدید
پر بازدیدکننده ترین مطالب
Copyright © 2019 Porsaa Magazine.