• آوریل

    22

    2020
  • 5016
آمریکا پرونده پرتاب ماهواره نظامی سپاه را ‘به شورای امنیت می‌برد’!

آمریکا پرونده پرتاب ماهواره نظامی سپاه را ‘به شورای امنیت می‌برد’!

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید این کشور قصد دارد پرونده پرتاب ماهواره نظامی سپاه پاسداران را به شورای امنیت ببرد.

مورگان اورتگاس به بی‌بی‌سی فارسی گفت که پرتاب این ماهواره از نظر ایالات متحده نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

خانم اورتگاس گفت آمریکا از شورای امنیت خواهد خواست که درباره این پرتاب تحقیق کند و اطمینان حاصل کند که اقداماتی که کشورها در سرپیچی از قطعنامه‌های سازمان ملل انجام می‌دهند برای آنها عواقبی خواهد داشت.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صبح روز چهارشنبه سوم اردیبهشت اعلام کرد که اولین ماهواره نظامی خود با نام نور را با موشک ماهواره‌بر قاصد “با موفقیت” به فضا پرتاب کرده و در مدار قرار داده است.

قطعنامه ۲۲۳۱

آقای پومپئو ساعاتی بعد از انتشار خبر پرتاب ماهواره گفت که اظهار نظر درباره جزییات این پرتاب را به عهده وزارت دفاع آمریکا می‌گذارد اما افزود: “وقتی درباره قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل حرف می‌زنیم، به نظرم همه کشورها متعهدند که به این سازمان رجوع کنند و ببینند آیا این پرتاب با قطعنامه سازگار است یا نه. من فکر می‌کنم به هیچ وجه این طور نیست و ایران باید پاسخگوی اقداماتش باشد.”

برای اطلاع از آخرین خبر ها ی کانادا و جهان به کانال تورنتو چه خبر بپیوندید

ساعاتی قبل از هشدار وزیر خارجه آمریکا، دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده هم گفته بود که به نیروی دریایی کشورش دستور داده قایق‌های ایرانی را که برای کشتی‌های آمریکایی مزاحمت ایجاد می‌کنند “، هدف قرار دهند و نابود کنند.

این دستور یک هفته بعد از تازه‌ترین رویارویی قایق‌های سپاه با ناوهای آمریکایی در خلیج فارس صادر شد.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت پرتاب امروز “ثابت کرد که هر آنچه در تمام این مدت درباره ایران می‌گفتیم، درست بود.”

او گفته سپاه درحالی “ماهواره نظامی” به مدار زمین فرستاده که ایران قبلا گفته بود برنامه ماهواره‌ایش نظامی نیست و صرفا جنبه اقتصادی دارد.

حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران، گفته است که با پرتاب ماهواره نور “سپاه امروز فضایی شد”.

مطالب جدید
پر بازدیدکننده ترین مطالب
Copyright © 2019 Porsaa Magazine.