• می

    31

    2020
  • 5774
فشار کانادا برای تحویل گرفتن جعبه سیاه از ایران؛ «احتمال تحویل آن به فرانسه»!

فشار کانادا برای تحویل گرفتن جعبه سیاه از ایران؛ «احتمال تحویل آن به فرانسه»!

وزیر ترابری کانادا می‌گوید ایران هنوز جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را که دی‌ماه در ایران ساقط شد، تحویل نداده است.

پرواز شماره ۷۵۲ هواپیمایی بین‌المللی اوکراین صبح روز ۱۸ دی ۱۳۹۸ با شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران سرنگون شد و ۱۷۶ سرنشین آن کشته شدند.

مارک گارنو، وزیر ترابری کانادا یکشنبه ۱۱ خرداد اعلام کرد هنوز جعبه سیاه در ایران است و ما به فشارها (بر جمهوری اسلامی) ادامه می‌دهیم.

ایران ابتدا اصرار داشت بوئینگ، شرکت آمریکایی سازنده هواپیما، یا کشور دیگری تجهیزات فنی در اختیار ایران بگذارد تا خودش جعبه سیاه را بازخوانی کند.

سرانجام پس از افزایش فشارهای بین‌المللی، ایران ۲۱ اسفند اعلام کرد آماده تحویل جعبه سیاه به اوکراین یا کشوری ثالث تا دو هفته آینده است. از آن زمان تاکنون جعبه سیاه هواپیما تحویل داده نشده است.

همزمان خبرگزاری ایسنا یکشنبه گزارش داد که ایران طی تصمیمی «جدید» می‌خواهد جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را «احتمالاً» به فرانسه ارسال کند.

این گزارش مدعی است مقامات ایرانی «در واکنش به تأخیر طرف اوکراینی در پاسخ به پیشنهاد ایران در خصوص جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی و همچنین روشن شدن گام‌های بعدی اقدام در این زمینه»، تصمیم گرفته‌اند جعبه سیاه این هواپیما را به کشور دیگری، احتمالاً فرانسه، ارسال کنند.

این در حالی است که مقامات اوکراین از اولین روزهای سقوط هواپیما خواستار تحویل جعبه سیاه آن بودند.

از طرفی فروردین ماه امسال ایران اعلام کرده بود بازخوانی اطلاعات جعبه سیاه‌های هواپیمای مسافربری اوکراینی سرنگون‌شده در ایران به خاطر شیوع ویروس کرونا برای مدت نامعلومی به تعویق انداخته شده است.

پس از سرنگونی این هواپیمای مسافربری، اعتراضاتی در چندین شهر ایران برگزار شد و بر اساس گزارش‌های رسمی قوه قضائیه، ده‌ها نفر در ارتباط با این اعتراضات، بازداشت شدند.

وکلای کانادایی قربانیان پرواز ۷۵۲ بهمن‌ماه سال گذشته، پرونده‌ای برای دریافت غرامت به ارزش ۱٫۵ میلیارد دلار کانادا (۱٫۱ میلیارد دلار آمریکا) در دادگاه‌های این کشور گشوده‌اند.

مطالب جدید
پر بازدیدکننده ترین مطالب
Copyright © 2019 Porsaa Magazine.