• می

    2

    2018
  • 1250
افتتاح کافه‌ای در تهران با کارکنان دارای اوتیسم و سندروم داون

افتتاح کافه‌ای در تهران با کارکنان دارای اوتیسم و سندروم داون

رسانه‌ها از افتتاح کافه‌ای در شمال شهر تهران خبر می‌دهند که کارکنان آن دارای سندروم داون یا اوتیسم هستند.

رسانه‌ها از افتتاح کافه‌ای در شمال شهر تهران خبر می‌دهند که کارکنان آن دارای سندروم داون یا اوتیسم هستند.

نام این کافه «دانتیسم» است که از ترکیب دو کلمه «داون» و «اوتیسم» ساخته شده و به عنوان نخستین کافه از این نوع در کشور، با حمایت سازمان بهزیستی ایران، راه‌اندازی شده است.

محمدرضا اسدی، معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی روز ۱۱ اردیبهشت و در مراسم افتتاح این کافه، گفته که ۱۰ نفر از افراد دارای سندروم داون یا اوتیسم که به سن کار کردن رسیده بودند، برای کار در این کافه پیشقدم شدند.

به گفته وی، آنها پس از آموزش از سوی یک مربی، به صورت «خودگردان»، این کافه را اداره می‌کنند و در حال ایجاد «یک فرهنگ» هستند.

 

وب‌سایت عصر ایران نوشته گردانندگان این کافه که شش ماه، دوره‌های «گفتار درمانی» و «مشاوره‌های توانبخشی» دیده‌اند، پیانو می‌نوازند، غذا می‌پزند و از مشتریان با قهوه پذیرایی می‌کنند.

یکی از مشتریان این کافه در این زمینه گفته که راه‌اندازی این کافه با کارکنان دارای اوتیسم یا سندروم داون، به این معنی است که «همه می‌توانند.»

وی از خوشحالی مشتریانی که دارای فرزندان کوچک دارای اوتیسم و سندروم داون هستند از آمدن به این کافه خبر داده است.

مشتری دیگری نیز گفته جامعه و مردم باید ببینند که افرادی چون کارکنان این کافه، اگر اجازه کار کردن پیدا کنند، می‌توانند آن را انجام دهند.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی با بیان اینکه در ایران، تنها «مشکلات» این افراد دیده می‌شود، اضافه کرده که کارکنان کافه «دانتیسم» بر همه مشکلات، «فائق آمده‌اند» و «توانمندی‌های خود را به منصه ظهور می‌گذارند.»

اسدی، به «سهم» افراد جامعه در این زمینه اشاره کرده و افزوده که سهم ما شاید نوشیدن یک قهوه از دست آنها باشد.

عصر ایران نوشته با وجود فیلترینگ تلگرام در ایران، افتتاح این کافه با استقبال مردم مواجه شده است.

 

افتتاح کافه «دانتیسم» در ایران، یکی از بی‌سابقه‌ترین خبرها در زمینه راه‌اندازی شغلی برای افراد دارای اوتیسم یا سندروم داون در کشور، آن هم به صورت ارتباط مستقیم و بی‌واسطه با جامعه است.

اوتیسم ناشی از تفاوت‌هایی در سیستم اعصاب است که بر شیوه ارتباط برقرار کردن افراد با دیگران تاثیر می‌گذارد. همچنین باعث می‌شود که افراد دارای اوتیسم ادراک متفاوتی نسبت به جهان اطراف خود داشته باشند. برخی از آنها ذهنشان به شدت تصویری است و از آن‌چه می‌بینند در ذهن خود عکس برمی‌دارند.

محدودیت‌های ناشی از اوتیسم امری ثابت نیست که نتوان هیچ تغییری در آنها ایجاد کرد. تجربه خانواده‌های افراد اوتیستیک نشان می‌دهد که با کار شدید و گسترده و در طول چند سال گاهی می‌توان تغییر زیادی در معادله ایجاد کرد.

شمار افراد دارای اوتیسم در جهان روز به روز بیشتر می‌شود که یکی از دلایل آن افزایش شناخت نسبت به اوتیسم است. فرضیه‌های دیگری هم البته مطرح است که اثبات‌شده نیستند. جدیدترین آماری که در ایالات متحده منتشر شده است نشان می‌دهد که از هر ۵۹ کودک، یکی از آنها دارای اوتیسم است.

مطالب جدید
پر بازدیدکننده ترین مطالب
Copyright © 2019 Porsaa Magazine.