• آگوست

    25

    2018
  • 2981
چرا ایران نباید به استیضاح ترامپ دل خوش باشد؟

چرا ایران نباید به استیضاح ترامپ دل خوش باشد؟

در روزهای گذشته رسانه‌های آمریکایی از توافق بین دادستان‌های این ایالت متحده با وکیل سابق ترامپ سخن گفته اند. بر اساس این توافق، مایکل کوهن، وکیل سابق رییس جمهور آمریکا به ‌ازای اعتراف به جرایم متعددی همچون تخلف در تأمین مالی در تبلیغات، فرار مالیاتی و تقلب بانکی، از تخفیف در مجازات بهره‌مند می‌شود.

کوهن امیدوار است با این همکاری بتواند میزان مجازات خود را از عددی نزدیک به 65 سال به شدت کاهش دهد. آقای کوهن علاوه بر وکالت ترامپ سابقه همکاری با حزب جمهوری خواه را نیز در کارنامه خود دارد.

زلزله در آمریکا؛ آیا کاخ سفید فرو می‌ریزد؟

بعد از این اتفاق بود که رسانه‌های مختلف از احتمال استیضاح و سقوط ترامپ نوشتند. کوهن اعتراف کرد که در کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ برای پیروز شدن او، به چندین نفر مبالغی را به صورت غیرقانونی پرداخت کرده است.

عمده این موارد شامل پورن استارها و دیگر زنانی است که مدعی رابطه با رییس جمهور آمریکا هستند. یکی از این زنان اسنادی را نیز در این زمینه منتشر کرد و گفت مدت‌هاست حق السکوت دریافت می‌کند.

به نظر می‌رسد با فشار بیشتر بتوان به روابط پنهان ستاد ترامپ با روسیه نیز رسید. آن چنان که داماد و فرزند او به چند مورد ملاقات مشکوک با رابط‌های روسی متهم هستند و مورد پرسش نیز قرار گرفته‌اند.

با توجه به این تفاسیر و فشارهای مولر که مسئول پرونده ارتباط ستاد ترامپ با روسیه است،  محتمل ترین تهدید برای ترامپ این است که کنگره، تلاش برای استیضاح او را آغاز کند. دیوید پرایس نماینده دموکرات کنگره نیز این احتمال را در در صورت پیروزی دموکرات ها در انتخابات میان دوره ای کنگره را رد نکرده، اما پرسش این است که آیا این اتفاق تا چه اندازه محتمل است.

استیضاح ترامپ؛ محتمل اما دشوار

این که استیضاح رییس جمهور آمریکا ممکن است یا خیر؟ جواب روشنی دارد. بله استیضاح ترامپ توسط کنگره امکان قانونی دارد، اما امری بسیار دشوار است. کنگره آمریکا حتی اگر کاملا دمکرات هم شود بعید است به سادگی دست استیضاح رییس جمهور بزند.

اعترافات کوهن و به نتیجه رسیدن تحقیقات مولر و افشای روابط ترامپ با پورن استارها و روس‌ها می‌تواند تغییر احتمالی ترکیب کنگره در انتخابات میان دوره‌ای و افزایش فشار رسانه‌های بزرگ و شهرهایی چون نیویورک و واشنگتن را روی ترامپ به همراه داشته باشد، اما همه چیز به این جا ختم نمی‌شود.

ترامپ رییس جمهور خاموشان آمریکاست. رییس جمهور سفید پوستان مذهبی و آمریکایی که برایشان اول بودن آمریکا در جهان مهم است نه ارتباط با انگلیس و اروپا و مدیریت جهان. آن‌ها شهروندانی دامدار هستند که کم‌تر به نیویورک می‌روند و با رویکردهای مذهبی و آخرزمانی هم داستان‌ترند. این شهروندان امروز شغل بهتری دارند و رشد اقتصادی را لمس می‌کنند و از قلدری آمریکا لذت می‌برند.

از سوی دیگر کنگره آمریکا در استیضاح رییس جمهور بسیار محتاط است، آن چنان که مجلس ایران نیز احمدی‌نژاد را با تمام مصاعبش تحمل کرد، کنگره هم مایل به تحمل و کنترل ترامپ است نه اخراج او!

ایران نباید به دوران پس ترامپ دل ببندد

در این میان ایران اصلا نباید به دوران پسا ترامپ دل ببندد. اگر ترامپ استیضاح شود، معاون اولش جای او را می‌گیرد که جمهوری خواهی آبرومندتر و توانمدتر از ترامپ است و از مقابله با ایران کوتاه نمی‌آید.

اگر هم کار به انتخابات دور دوم برسد بعید است طرفداران خاموش ترامپ و حامیان روس و اسرائیلی او اجازه دهند جای او در کاخ سفید سست شود. بر فرض اگر چنین هم شود رییس جمهور بعدی آمریکا هرگز فشارهایی که ترامپ به ایران آورد را رها نخواهد کرد و نمی‌گذارد آبروی رفته آمریکا برای خروج از برجام بدون هیچ سود و در آمدی باشد!

در نتیجه به نظر می‌رسد استراتژیست‌های سیاست خارجی ایران به جای دل بستن به تحلیل‌های سست رسانه‌های ترکی که این روزها دنبال متحد برای کشورشان در برابر آمریکا هستند، واقعیت را پیش رو بگذارند و فرض کنند  ما شش سال دیگر با ترامپ رو به رو خواهیم بود.

مطالب جدید
پر بازدیدکننده ترین مطالب
Copyright © 2019 Porsaa Magazine.