• آگوست

    20

    2018
  • 2421
اسناد «ویکی‌لیکس» در خصوص دخالت عربستان سعودی در امور داخلی کانادا

اسناد «ویکی‌لیکس» در خصوص دخالت عربستان سعودی در امور داخلی کانادا

اسنادی که سایت افشاگر ویکی‌لیکس منتشر کرده، نشان می‌دهد که عربستان سعودی به شدت از اینکه کانادا از سعودی‌ها انتقاد کند، نگران بود و برای مقابله با این انتقادها به دنبال کانال هایی در داخل دولت کانادا بوده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، اسنادی که سایت افشاگر «ویکی‌لیکس» اخیرا منتشر کرده نشان می‌دهد که عربستان سعودی به دنبال دخالت در امور داخلی کانادا بوده است.

روزنامه الاخبار لنبان در گزارشی به این اسناد پرداخت و نوشت که بر اساس یکی از این اسناد به شماره (۷۰۰۰۸۷۳۸۷۲)، ریاض کمیته‌ای متشکل از وزارت خارجه،‌ ریاست استخبارات، وزارت نفت و منابع طبیعی،  فرهنگ و اطلاع‌رسانی و وزارت دارایی برای مقابله با فراخوان‌های کانادا به منظور تحریم نفت عربستان سعودی و «کشورهای فاقد دموکراسی» تشکیل داده است.

در تلگراف دیگری نیز آمده، عربستان سعودی برای مقابله با تبلیغات ضدی سعودی به صورت غیر رسمی با وزارت خارجه کانادا ارتباط برقرار و با یک شرکت حقوقی در این زمینه توافقی منعقد کرده است.

در تلگرافی دیگر که با عنوان «فوری و سری» از سوی دیوان پادشاهی سعودی صادر شده است، از شرکت ملی نفت عربستان (آرامکو) خواسته شده از روابط خود با شرکت‌های نفتی کانادا به منظور «تصحیح مفاهیم کلیشه‌ای اشتباه در ارتباط با پادشاهی سعودی» در کانادا استفاده کند.

در یکی از تلگراف‌هایی سری و فوری که برای «ملک عبدالله»، پادشاه سابق سعودی و ولی‌عهد او «سلمان بن عبدالعزیز» و وزرای خارجه، استخبارات، نفت و منابع طبیعی و فرهنگ و اطلاع‌رسانی نوشته شده، سرویس اطلاعات عربستان سعودی اقدام به جمع‌آوری اطلاعاتی در رابطه با «مرکز تحقیقات جهانی شدن» به دلیل انتشار مقالات ضد سعودی کرده است.

در سندی دیگر که به تاریخ ۱۰ می ۲۰۱۲ (۲۱ اردیبهشت ۹۱) بوده،‌ ریاست استخبارات عربستان سعودی اطلاعاتی را در مورد روابط ادعایی «ایران با سرخ پوست‌های کانادا» در اختیار پادشاه وقت سعودی می‌گذارد.

اسناد ویکی‌لیس در حالی منتشر می‌شود که روابط کانادا و عربستان سعودی نزدیک به دو هفته است به دلیل انتقاد «اتاوا» از ریاض در جریان بازداشت فعالان حقوق بشری قطع شده است.

مطالب جدید
پر بازدیدکننده ترین مطالب
Copyright © 2019 Porsaa Magazine.