• می

    11

    2019
  • 1084
تکخوانی و مربی مرد برای دختران ممنوع، ویدیو ساسی مانکن برای همه!

تکخوانی و مربی مرد برای دختران ممنوع، ویدیو ساسی مانکن برای همه!

در پی انتشار ویدیوی رقص دانش‌آموزان در برخی مدارس با ترانه ساسی مانکن، مدیرکل فرهنگی و هنری آموزش و پرورش در یک دستورالعمل چیزهای زیادی را ممنوع کرد. منتقدان می‌گویند اگر ممنوعیت کارساز بود، کار به ساسی مانکن نمی‌کشید.

انتشار ویدیوی رقص و پایکوبی دانش‌آموزان مدارس مختلف ایران همراه با بازخوانی ترانه ساسی مانکن، خواننده ایرانی ساکن کالیفرنیا، جنجال به پا کرد. مسئولان هرکدام به نوعی از ضرورت نظارت و تنبیه و کنترل بیشتر سخن گفتند.

از جمله علی مطهری نایب رئیس مجلس از وزیر آموزش و پرورش به شدت انتقاد کرد و خواستار اخراج مدیران این مدارس شد. روز جمعه ۲۰ اردیبهشت نیز علی رمضانی، مدیرکل فرهنگی و هنری آموزش و پرورش ایران، دستورالعملی برای رفع “دغدغه”های مسئولان جمهوری اسلامی صادر کرد.

رمضانی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس بر ممنوعیت اجرای تکخوانی برای دختران تاکید کرد و گفت در تولید و ساخت سرود مدارس باید اشعار کتاب‌های درسی ملاک قرار گیرد. “همکاری آقایان به عنوان مربی فنی، رهبر گروه، مشاور و… در مدارس دخترانه” نیز “اکیدا ممنوع” شد. هم‌چنین خواسته شده که از “پخش و اجرای سرودها و ترانه‌های نامناسب با سن دانش‌آموزان پرهیز شود” و محیط  “شادابی” در مدارس مطابق با “فرهنگ غنی اسلامی” ایجاد شود.

در آستانه روز معلم شبکه‌های اجتماعی ایران پر شدند از ویدئوهایی که در آنها دانش‌آموزان مدارس را نشان می‌دهد که آهنگ جنتلمن ساسی مانکن را بازخوانی می‌کنند.

هر قدر که پایکوبی دانش‌آموزان مدارس در ایران با ترانه ساسی مانکن برای مسئولان جمهوری اسلامی شوک بود، اما در شبکه‌های اجتماعی  بیشترین سوالی که مطرح شد این بود که چرا هزار و یک کمبود در مدارس برای مسئولان “شوکآور”  نیست؟

وقتی دانش‌آموزان زاهدانی آتش می‌گیرند:

 انتقاد به شبکه‌های اجتماعی محدود نشده است. خبرگزاری مهر روز ۱۷ اردیبهشت (۷ مه) نوشت که فرقی نمی‌کند خبر اختلاس باشد، آتش‌سوزی در یک مدرسه‌، تنبیه و کتک زدن یک دانش‌آموز یا گرفتن شهریه‌های خارج از معمول، چنین اتفاقاتی به همراه بسیاری حوادث دیگر مانند ‌اذیت و آزار دانش‌آموزان در یک دبیرستان پسرانه، همه و همه “نشان می‌دهد که سیستم نظارتی آموزش و پرورش کار خود را به درستی و در هیچ بخشی انجام نمی‌دهد”.

به نظر نویسنده گزارش خبرگزاری مهر وقتی آموزش و پرورش “در اولویت دولت نیست” باید منتظر رواج فرهنگی در مدارس بود که یک نمونه‌اش ترانه جنتلمن ساسی مانکن است. مهر به اختلاس‌ در سیستم آموزش و پرورش و کاستی‌های بیشمار اشاره کرده است. از جمله “نبود نظارت وقت آتش گرفتن دانش‌آموزان زاهدانی” و این که کلا “سیستم نظارتی در وزارتخانه آموزش و پرورش تعطیل شده است”.

مسئولان به جای سوال از خود “سراغ ابزارهای سرکوب همیشگی می‌روند»

صادق زیباکلام، استاد دانشگاه و از منتقدان سیاست‌های جمهوری اسلامی در گفت‌وگو با انصاف نیوز گفته است که مسئولان باید از خود بپرسند چرا دانش‌آموزان نه تنها آنچه آنها ترویج کرده‌اند را قبول نکرده‌اند، “بلکه ۱۸۰ درجه برعکس آن را پذیرفته‌اند”.

به نظر او زمامداران کشور از جمله وزیر آموزش و پرورش “به سراغ ابزارهای سرکوب همیشگی می‌روند و از دادستانی و بازداشت و عامل نفوذی، دشمن و فیلترینگ اینستاگرام صحبت می‌کنند”.

زیباکلام در پایان این مصاحبه گفته است که اگر جای مسئولین بود در خلوت از خود می‌پرسید: «بعد از چهل سال علیرغم اینکه تریبون‌های نماز جمعه و صدا و سیما را داشته‌ام و دهها هزار میلیارد تومان برای نهادهای دینی و مذهبی هزینه کرده‌ام، پس چرا ناموفق هستم؟»

در همه این سالها برنامه‌های پرورشی در اشکالی بسیار کلیش‌های و بدون در نظر گرفتن نقشی برای دانش‌آموزان در طراحی و اجرای آنها پیاده شده است.

مطالب جدید
پر بازدیدکننده ترین مطالب
Copyright © 2019 Porsaa Magazine.