• می

    21

    2019
  • 885
روحانی: طرفدار مذاکره هستم، ولی شرایط امروز شرایط مذاکره نیست

روحانی: طرفدار مذاکره هستم، ولی شرایط امروز شرایط مذاکره نیست

در حالی‌ که تنش‌ بین ایران و آمریکا به‌ طور چشم‌گیری افزایش یافته، رئیس‌جمهوری ایران می‌گوید که «طرفدار مذاکره و دیپلماسی» است، اما «انجام آن [مذاکره] را در شرایط کنونی به هیچ عنوان قبول ندارم». حسن روحانی، شامگاه دوشنبه، ۳۰ اردیبهشت ماه، در جریان یک سخنرانی در جمع شماری از روحانیون گفت: «در مهرماه سال گذشته در جریان سفر به سازمان ملل، پنج نفر از رهبران معروف دنیا واسطه شدند که با رئیس‌جمهوری آمریکا مذاکره کنیم و سال پیش از آن نیز وزارت خارجه آمریکا هشت بار درخواست مذاکره داد.»

به گفته آقای روحانی، «اما شرایط امروز به هیچ عنوان شرایط مذاکره نیست و امروز شرایط ما شرایط مقاومت و ایستادگی است».این نخستین بار نیست که رئیس‌جمهوری ایران از «خواست مقام‌های آمریکایی» برای مذاکره با ایران سخن می‌گوید. پیشتر مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، در مصاحبه‌ای با شبکه «فاکس‌نیوز» در مورد مذاکره با رئیس‌جمهوری ایران گفته بود «رهبر ایران، آیت‌الله خامنه‌ای است. او صحنه‌گردان کشور است. فکر می‌کنم که آن مذاکره است که جالب و مهم خواهد بود».

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، در سخنرانی شامگاه دوشنبه خود در عین حال گفت که وضعیت فعلی را «بن‌بست» نمی‌داند. او افزود: «طی هفته‌های گذشته به‌خاطر وحدت و برنامه‌ریزی درست توانسته‌ایم از شرایط بسیار سختی عبور کنیم و امروز شرایط ما به مراتب از شرایط هفته‌های گذشته مناسب‌تر است.» در سخنان روحانی مشخص نیست منظور او از «شرایط بسیار سخت هفته‌های گذشته» چیست، آیا اشاره او به سخت‌تر شدن تحریم‌های آمریکا یا افزایش توان نظامی آن کشور در منطقه یا مجموعه‌ای از این مسائل یا رخدادهای دیگر است.

مطالب جدید
پر بازدیدکننده ترین مطالب
Copyright © 2019 Porsaa Magazine.