• ژوئن

    11

    2019
  • 1044
ابراز ناراحتی دیپلمات‌های اروپایی از به خطر افتادن برجام

ابراز ناراحتی دیپلمات‌های اروپایی از به خطر افتادن برجام

وزرای خارجه آلمان و سوئد در نشست کشورهای غیر هسته‌ای در استکهلم از به خطر افتادن توافق هسته‌ای با ایران ابراز ناراحتی کردند. آن‌ها از آمریکا برای خروج از برجام انتقاد کرده و به ایران هشدار دادند از توافق خارج نشود. وزاری خارجه آلمان و سوئد سه‌شنبه ۲۱ خرداد (۱۱ ژوئن) در نشست ۱۸ وزیر خارجه کشورهای غیر هسته‌ای در استکهلم سوئد تأکید کردند، در صورت خروج تهران از توافق هسته‌ای (برجام) این کشور با “انزوای جهانی” روبرو خواهد شد.

محور گفت‌وگوهای نشست استکهلم مباحث مربوط به پیمان منع گسترش جنگ‌افزارهای هسته‌ای (ا‌ن‌پی‌تی) بود و در آن دیپلمات‌های ارشد کشورهایی نظیر کانادا، ژاپن، آرژانتین، فنلاند، اتیوپی، اندونزی، اردن، قزاقستان، هلند، نروژ، نیوزیلند، اسپانیا و سوئيس شرکت کردند. هیچ کدام از این کشورها از سلاح اتمی برخوردار نیستند.

مارگوت وال‌استروم، وزیر خارجه سوئد گفت، خروج واشنگتن در سال ۲۰۱۵ از این توافق “بسیار غیر سازنده” بود. به گفته او، اقدام آمریکا نه تنها توافق با ایران بلکه اعتبار قدرت‌های جهانی در مذاکره با کره شمالی را نیز به خطر انداخت. اتحادیه اروپا و برخی از کشورهای اروپایی در حال کار بر روی نجات برجام‌ با هدف جلوگیری از توانمند شدن ایران برای تولید سلاح‌های هسته‌ای‌اند.

کشورهای اروپایی تلاش دارند با سیستم “اینستکس” پرداخت‌های مالی لازم برای تجارت شرکت‌های اروپایی در ایران و دور زدن تحریم‌های آمریکا را تسهیل سازند. هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان که چند روز پیش به منظور مذاکره در مورد برنامه هسته‌ای ایران به این کشور سفر کرد هشدار داد که لغو توافق هسته‌ای نه به مصلحت ایران است و نه اروپا. او افزود، اگر ایران از توافق کنار بکشد نیز از نظر بین‌المللی “منزوی” خواهد شد و برخواهد گشت به جایی که قبل از توافق اتمی قرار داشت، به علاوه با همه تحریم‌هایی که قبلا علیه این کشور برقرار بود روبرو خواهد شد و “این به نفع ایران نیست”.

مطالب جدید
پر بازدیدکننده ترین مطالب
Copyright © 2019 Porsaa Magazine.