• ژوئن

    13

    2019
  • 1041
به دو نفتکش در نزدیکی آب‌های ایران حمله شده است

به دو نفتکش در نزدیکی آب‌های ایران حمله شده است

به دو نفتکش در آب‌های ایران در دریای عمان حمله شده است. منابع ژاپنی گفته‌اند که این کشتی‌ها حامل “محموله‌های مرتبط با ژاپن” بوده‌اند. سخنگویان دولتی ایران این حادثه را “مشکوک” توصیف کرده است و ایالات متحده گفته که “به ارزیابی این وضعیت ادامه می‌دهد.”امروز، پنجشنبه، ۲۳ خرداد (۱۳ ژوئن)،ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا گفت که پس از دریافت پیام کمک از دو تانکر نفتی در دریای عمان، به کمک آنها رفته است.

براساس این گزارش‌ها، کشتی‌ها پس از وقوع انفجار، آتش گرفتند. همزمان، خبرگزاری ژاپنی ان‌اچ‌کی به نقل از وزیر تجارت این کشور گفته است دو کشتی حامل محموله‌های “مرتبط با ژاپن” در نزدیکی تنگه هرمز هدف حمله قرار گرفته است. این خبرگزاری افزوده بود که نیروی دریایی آمریکا مشغول کمک به این دو کشتی است.

براساس برخی گزار‌ش‌ها صبح روز پنجشنبه در پی ارسال پیام کمک‌خواهی این کشتی‌ها، خدمه آنها همگی تخلیه شدند. خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا، به نقل از “یک منبع آگاه” گزارش کرد که ۴۴ ملوان دو فروند کشتی نفتکش خارجی که در دریای عمان دچار حادثه شده بودند با هماهنگی مرکز جستجو و نجات دریایی هرمزگان از آب گرفته شدند و توسط شناور ناجی ایرانی به بندر جاسک منتقل شدند.

به گزارش ایرنا، اولین شناور ساعت ۸ و۵۰ دقیقه صبح امروز ۲۳ خرداد در فاصله ۲۵ مایلی جاسک “دچار حادثه شد” و ساعت بعد، نفتکش دوم در ساعت ۹ و۵۰ دقیقه در فاصله ۲۸ مایلی جاسک دچار حریق شد. در ساعات بعد، خبرگزاری رویترز به نقل از منابع مختلف از اصابت اژدر به یکی از کشتی‌ها و آسیب به بدنه کشتی دیگر خبر داد. پیشتر هم روزنامه نروژی تریدویندز از اصابت اژدر به یکی از دو نفتکش خبرداده و خبرگزاری رویترز به نقل از یک کارگزار بیمه کشتیرانی گفته بود که در یکی از نفتکش‌ها “انفجار ناشی از حمله از خارج” به وقوع پیوسته است. گزارش‌های دیگر احتمالات دیگری را مطرح کرده‌اند اما این گزارش‌ها از سوی منابع رسمی در منطقه تایید نشده است.

مطالب جدید
پر بازدیدکننده ترین مطالب
Copyright © 2019 Porsaa Magazine.