• ژوئن

    13

    2019
  • 1004
دبیرکل سازمان ملل حمله به نفتکش‌ها را محکوم کرد؛ واکنش روسیه و بریتانیا

دبیرکل سازمان ملل حمله به نفتکش‌ها را محکوم کرد؛ واکنش روسیه و بریتانیا

دبیرکل سازمان ملل روز پنجشنبه ۲۳ خرداد حمله به دو نفتکش در دریای عمان را شدیدا محکوم کرد و گفت که دنیا نمی‌تواند تقابل بزرگی را در منطقه خلیج فارس تحمل کند. آنتونیو گوترش که در اجلاس همکاری سازمان ملل و اتحادیه عرب سخن می‌گفت، اظهار داشت: «من شدیدا هر حمله‌ای به کشتی‌های غیرنظامی را محکوم می‌کنم. واقعیت‌ها و مسئولیت‌ها باید در این حادثه روشن شود». صبح روز پنج‌شنبه گزارش شد که دو نفتکش در دریای عمان مورد حمله قرار گرفته است.

شرکت ردیابی نفتکش‌ها، کپلر، در این زمینه به رادیو فردا گفته است کشتی «آلتر فرانت» متعلق به نروژ که حامل ۷۵ هزار تن نفتا (نوعی محصول نفتی) از قطر به مقصد تایوان بود و کشتی «کوکوکا کاریجس» ژاپن با بار متانول (نوعی محصول پتروشیمی) عربستان، در دریای عمان هدف اتفاقی مشکوک به حمله قرار گرفتند.  اردیبهشت ماه نیز چهار کشتی شامل یک نفتکش عربستان در نزدیکی آب‌های امارات مورد حمله قرار گرفت. امارات، عربستان و آمریکا انگشت اتهام را به سوی ایران نشانه گرفتند. ایران دست داشتن در این حملات را به شدت رد کرده و حملات روز پنج‎‌شنبه را نیز «مشکوک» خوانده است.

 

خبرگزاری فرانسه می‌گوید که قرار است شورای امنیت سازمان ملل اواخر روز پنجشنبه به درخواست آمریکا و پشت درهای بسته درباره این حادثه جلسه‌ای برگزار کند.جاناتان کوهن سرپرست نمایندگی آمریکا در سازمان ملل درباره حادثه دریای عمان گفته که «حمله به کشتی‌های تجاری برای همه طرف‌ها غیرقابل قبول است». احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب نیز شورای امنیت سازمان ملل را به اتخاذ تدابیری برای تامین امنیت خلیج فارس فراخواند. وی بدون اشاره به نام کشور خاصی گفت: «برخی‌ها در منطقه تلاش می‌کنند آتش تنش‌ها را شعله‌ور سازند و ما باید هشیار باشیم».

 در این میان، سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه در رابطه با حملات به دو نفتکش در دریای عمان گفت: «مسکو خواستار عدم سوء استفاده از این حادثه برای تشدید شرایط علیه ایران است». به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، وی در ادامه گفت: «پیامدهای سیاسی و غیر سیاسی این حادثه باید ارزیابی شوند. اخیرا شاهد روند رو به افزایش فشار‌های سیاسی، روانی و نظامی علیه ایران هستیم».

مطالب جدید
پر بازدیدکننده ترین مطالب
Copyright © 2019 Porsaa Magazine.