• ژوئن

    13

    2019
  • 1143
دیدار خانوادگی برای «عذرخواهی» از راننده اسنپ

دیدار خانوادگی برای «عذرخواهی» از راننده اسنپ

انتشار تصویری از «پویه نوریان»، مسافری که راننده اسنپ او را به خاطر «بدحجابی» از خودرو خود پیاده کرد، در کنار این راننده اسنپ، موجی از واکنش‌ها را در شبکه‌های اجتماعی به دنبال داشته است. تصویر بالا، خانم نوریان (نفر دوم از راست)‌ را نشان می‌دهد که همراه مادر خود کنار سعید عابد (نفر اول از چپ)، راننده اسنپ، ایستاده‌اند، دیداری که گفته می‌شود با هدف «عذرخواهی» وی از راننده انجام شده است.

سعید عابد راننده اسنپی است که وصف آن رفت و پویه نوریان مسافر او بود در روز ۱۶ خرداد. این راننده اسنپ در مصاحبه‌ای تلویزیونی تعریف می‌کند که مسافرش در خودروی او کشف حجاب کرده و چون پس از تذکر زبانی حاضر به سر کردن روسری نمی‌شود، او به مسافرش می‌گوید، نمی‌تواند او را به مقصد برساند. سعید عابد تعریف می‌کند که توقف می‌کند و دختر مسافر با تهدید به اینکه به پلیس زنگ می‌زند و با پشتیبانی اسنپ تماس می‌گیرد، پیاده می‌شود. راننده می‌گوید به مسافر به خاطر جریمه‌‌ احتمالی پلیس، تذکر داده و البته به خاطر امر معروف و نهی از منکر. می‌گوید طبق قوانین اسنپ رفتار کرده که مسافر را ملزم به “رعایت حجاب مناسب” می‌داند. در پاسخ به مجری برنامه که آیا اسنپ در صورت عدم رعایت مقررات اسنپ، تدبیری در نظر گرفته یا خیر، می‌گوید، در این مورد “آتش به اختیار”عمل کرده است. احسان بداغی، خبرنگار روزنامه ایران، در صفحه توئیتر خود نوشته که «صورت یخ‌زده مادر و نگاه هاج و واج و خالی از نور دختر نشان می‌دهد چقدر این عذرخواهی از ته دل بوده».

امیر رشیدی هم در توئیتر چنین واکنش نشان داده است: «انگار از شکنجه کردن این دختر احساس رضایت نکرده بودند، حالا پای خانواده‌اش را هم کشیدند وسط». خانم نوریان چند روز پیش با انتشار توئیتی عنوان کرد که راننده اسنپ او را به بهانه «بدحجابی» از خودرو پیاده کرده بود. این امر اگرچه اعتراض مخالفان حجاب اجباری را در شبکه‌های اجتماعی به همراه داشت، اما از سوی دیگر با استقبال حامیان حکومت ایران و مقامات جمهوری اسلامی مواجه شد و از جمله سخنگوی قوه قضاییه از سعید عابد تقدیر کرد.

“امر به معروف و نهی از منکر” و “آتش به اختیار عمل کردن” موضوعاتی هستند به هم پیوسته که در سال‌های اخیر در پی افزایش اعتراض‌های زنان به حجاب اجباری شدت گرفته‌اند و از حمایت مسئولان و قانونگذاران در ایران بی‌بهره نیستند. سخنگوی قوه قضائیه ایران با اشاره به ماجرای پیش آمده در اسنپ، اقدام راننده را” نماد عینی از امر به معروف و نهی از منکر” دانسته و از حمایت دستگاه قضایی ایران “از آمران به معروف و ناهیان از منکر در همه عرصه‌ها” سخن گفته است.

مطالب جدید
پر بازدیدکننده ترین مطالب
Copyright © 2019 Porsaa Magazine.