• ژوئن

    13

    2019
  • 1035
هایکو ماس: حمله به کشتی‌های تجاری تهدیدی برای صلح است

هایکو ماس: حمله به کشتی‌های تجاری تهدیدی برای صلح است

در واکنش به حمله به دو نفتکش تجاری در تنگه هرمز هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان، ضمن ابراز تاسف شدید نگرانی خود را از افزایش این نوع حملات به کشتی‌های تجاری اعلام کرد. او این حادثه را “خطری برای صلح” خواند. به گزارش خبرگزاری آلمان، هایکو ماس روز پنج‌شنبه ۲۳ خرداد (۱۳ ژوئن) در برلین نسبت به واقعه حمله به کشتی‌های نفتی در دریای عمان واکنش نشان داد. ماس این حمله را “بسیار ناراحت‌کننده” توصیف کرد. وزیر امور خارجه آلمان گفت: «این حملات درست در جهت خلاف آن چیزی است که ما در شرایط فعلی در این منطقه به آن نیازمندیم.»

او همچنین گفت: «حمله به کشتی‌های تجاری نه تنها تهدیدی برای راه‌های باز بلکه در شرایط کنونی تهدیدی برای صلح محسوب می‌شود.» ماس روز دوشنبه ۲۰ خرداد (۱۰ ژوئن) در یک سفر چهار روزه به منطقه بحرانی خاورمیانه از کشورهای ایران، عراق، امارات متحده عربی و اردن بازدید به عمل آورده و با مقامات سیاسی این کشورها گفت‌وگو کرده بود. مسئولان خطوط دریایی نروژ روز پنج‌شنبه حمله به یک نفتکش این کشور “فرونت آلتیر” را مورد تایید قرار داده بودند. شرکت نروژی “فرونت‌لاین” از بروز یک انفجار در نفتکش این کشور خبر داده بود.

شرکت حمل و نقل آلمانی برنهارد شولته (BSM) در سنگاپور نیز در این روز اعلام کرد که ۲۱ ملوان در این نفتکش “کوکوکا” با بار متانول بوده‌اند. یکی از ملوانان جراحاتی برداشته است. شرکت حمل و نقل دریایی “فرونت‌لاین” سپس اعلام کرد که ۲۳ تن از خدمه و همچنین تانکر نفت این کشتی صدمه ندیده‌اند. ۱۱ نفر از خدمه این کشتی روس، یک نفر اهل گرجستان و ۱۱ نفر دیگر فیلیپینی بودند.

تمام گزارش‌ها حاکی از آن هستند که این کشتی‌ها در هنگام عبور از تنگه هرمز به طور کامل مقررات ایمنی عبور را رعایت کرده‌اند. هیچ گزارشی نیز از آلودگی آب دریافت نشده است. روزنامه نروژی “داگبلادت” (Dagbladet) از قول گارد ساحلی عمان نوشته است که انفجاری در عرشه کشتی نروژی روی داده است. به گفته آنان این انفجار در زمانی رخ داده که کشتی در آب‌های دریایی ایران به سر می‌برده است. به همین دلیل آن‌ها بلافاصله با مقام‌های ایران تماس گرفته‌اند.

مطالب جدید
پر بازدیدکننده ترین مطالب
Copyright © 2019 Porsaa Magazine.