• ژوئن

    14

    2019
  • 1055
بریتانیا: دلیلی ندارد ارزیابی آمریکا درباره دخالت ایران در حمله به نفتکش‌ها را باور نکنیم

بریتانیا: دلیلی ندارد ارزیابی آمریکا درباره دخالت ایران در حمله به نفتکش‌ها را باور نکنیم

در ادامه واکنش‌ها به حملات روز پنج‌شنبه به دو نفتکش در دریای عمان و در حالی که ایران اتهام آمریکا مبنی بر دست داشتن در این حملات را رد کرده، وزیر خارجه بریتانیا تأکید کرد دلیل ندارد که برداشت آمریکا درست نباشد؛ ژاپن، چین و شمار دیگری از کشورها نیز واکنش‌هایی جداگانه ابراز کرده‌اند. جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، روز جمعه ۲۴ خرداد در گفت‌وگو با رادیو بی‌بی‌سی گفت: «دلیلی نداریم که برداشت آمریکا را باور نکنیم.»

وزیر خارجه بریتانیا با اشاره به این که «ما ارزیابی مستقل خودمان را انجام خواهیم داد» گفت: آمریکا «نزدیک‌ترین متحد ماست» و «دلیلی ندارد که ارزیابی آنها را باور نکنیم». مقام‌های مختلف آمریکا حملات روز پنج‌شنبه در دریای عمان را به ایران نسبت داده‌اند اما مقام‌های جمهوری اسلامی این اتهام را رد کرده و در مقابل، آمریکا و برخی متحدانش را به «اظهارات فتنه‌جویانه» متهم کرده‌اند.

 

امارات متحده عربی نیز با اشاره به همزمانی حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان و حمله به فرودگاهی در خاک عربستان، هر دو را محکوم کرده است. انور قرقاش، وزیر امارات در امور خارجی، شامگاه پنج‌شنبه در پیامی توئیتری نوشت: حمله امروز به نفتکش‌ها در دریای عمان و حمله به فرودگاه ابها در عربستان «تحولاتی نگران‌کننده و تشدید خطرناک تنش‌هاست» و «مسئولیت پرهیز از این تنش‌ها بر عهده همگان است».

حمله پهپادی حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی به فرودگاه عربستان در خاک سعودی روز پنج‌شنبه برای دومین بار ظرف دو روز انجام گرفت و هنوز گزارشی از تلفات و خسارات آن منتشر نشده است. همزمان، مقام‌های ژاپنی گفته‌اند در حال همکاری نزدیک با آمریکا برای تحقیق درباره حملات روز پنج‌شنبه در دریای عمان هستند. به گزارش ایتارتاس، یوشیهیده سوگا، دبیر کابینه دولت ژاپن، روز جمعه گفت: «ما در همکاری نزدیک با آمریکا و در حال تبادل اطلاعات با آنها هستیم و دولت [ژاپن] روند جمع‌آوری داده‌ها درباره حادثه را آغاز کرده است.»

مطالب جدید
پر بازدیدکننده ترین مطالب
Copyright © 2019 Porsaa Magazine.