• ژوئن

    14

    2019
  • 1027
پادشاه شمال به سلطنت سرزمین طلا خاتمه داد

پادشاه شمال به سلطنت سرزمین طلا خاتمه داد

جام لری اوبراین، جام قهرمانی لیگ ملی بسکتبال امریکا، در خانه جدیدش در شمال مدار چهل و نه درجه شمالی ساکن شد، خانه‌ای خارج از مرزهای آمریکا. دیشب تورنتو رپتورز با شکست گلدن استیت -سلطان بی چون و چرای بسکتبال جهان در پنج سال گذشته- قهرمان لیگ ان بی ای شد. تورنتو رپتورز تنها تیم بسکتبال کشور کانادا است که در لیگ ملی آمریکا شرکت می‌کند. کانادا که تاکنون کشور هاکی روی یخ بود اکنون خانه آخرین قهرمان ان‌بی‌ای است، لیگی که قهرمان آن بعضی وقت‌ها قهرمان جهان هم خوانده می‌شود.

گلدن استیت که در چهار سال گذشته هر سال به فینال لیگ رسید و سه بار قهرمان شد امسال با قدرت تمام برای تکمیل سه قهرمانی پشت سرهم (در مجموع چهار قهرمانی در پنج سال) شانس اول بود اما تورنتو رپتورز، تیمی که کمتر کسی برای آن شانس قهرمانی تصور می‌کرد، این رویا را بر باد داد. تورنتو با برتری در چهار مسابقه از مجموعه شش فینال ان‌بی‌ای به این مهم دست یافت.

ماهیت و اهمیت قهرمانی در لیگ ان‌بی‌ای با بیشتر لیگ‌های حرفه‌ای دنیا تفاوت دارد. قوانین ان‌بی‌ای به شکلی است که مدام در پی یکسان کردن قدرت تیم‌هاست و اینکه تیمی با خرج زیاد بتواند قهرمان شود تقریبا غیر ممکن است. هر قهرمانی در ان‌بی‌ای وامدار رویدادهای منحصر بفردی است که بخشی از آن ریشه در تاریخچه تیم‌ها و زوایای دیگر لیگ دارد. صعود پنهان و بی سروصدای تورنتو رپتورز از یک تیم متوسط خوب در کنفرانس شرق تا قهرمانی لیگ و شکست هیولای گلدن استیت، وامدار پازلی بود که قطعه قطعه کنار هم چیده شد، قطعات این پازل شش رویدادی بود که ریشه در اتفاقات سالهای پیش در خارج از کانادا داشت.

بسکتبال را کانادایی‌ها اختراع کردند اما این ورزش در آمریکا ریشه دواند و جهانی شد. در ده سال گذشته بسکتبال در کانادا رشد سریعی داشت و بین دانش‌آموزان همه‌گیر شد. کشور سی و چند میلیونی کانادا در فصلی که خاتمه یافت بیشترین تعداد بازیکن خارجی را در تیم‌های مختلف ان‌بی‌ای داشت و قهرمانی رپتورز کانادا را هر چه سریعتر از کشور هاکی به یکی از نیروگاه‌های بسکتبال جهان بدل خواهد کرد.

مطالب جدید
پر بازدیدکننده ترین مطالب
Copyright © 2019 Porsaa Magazine.