• جولای

    24

    2019
  • 1688
مدیر شرکت پدیده شاندیز به جرم فساد مالی به حبس ابد محکوم شد

مدیر شرکت پدیده شاندیز به جرم فساد مالی به حبس ابد محکوم شد

خبرگزاری فارس روز چهارشنبه خبر داد که محسن پهلوان، مدیرعامل ۴۸ ساله شرکت پدیده شاندیز، به حبس ابد محکوم شده است. جرم آقای پهلوان «اخلال در نظام اقتصادی و مشارکت در کلاهبرداری» عنوان شده است. نخستین جلسه دادگاه این پرونده ۲۲ اردیبهشت‌ماه در مشهد برگزار شده بود. آقای پهلوان سال ۹۵ پس از احضار به دادسرای عمومی و انقلاب مشهد بازداشت شد.شرکت پدیده شاندیز که در بهمن‌ماه سال ۸۳ به ثبت رسیده است در ساخت پروژه‌های ساختمانی در شاندیز، در نزدیکی مشهد، فعالیت می‌کرد. این شرکت بعدا اقدام به فروش سهام خود کرد،‌ سهامی که ارزشش به سرعت چند برابر شد.

علیرضا رشیدیان، استاندار وقت خراسان‌رضوی سال گذشته گفته بود: بر اساس حسابرسی‌های انجام‌شده مجموع بدهی شرکت پدیده ٨٤‌ هزار ‌میلیارد ریال است. به گزارش ایرنا، وی اضافه کرده بود این بدهی شامل حقوق سهام‌داران، حقوق دولتی، هزینه‌های صدور پروانه، مجوزها و جرائم کمیسیون ماده ١٠٠ و تغییر کاربری، بدهی به تعاونی منحله میزان و پیمانکاران است. طبق این گزارش تعداد سهام‌داران شرکت پدیده بیش از ١١٤‌ هزار نفر است.علیرضا رشیدیان گفته بود که ٥٦‌هزار و ٣١٣ نفر حواله و برگه‌های تعهد دریافت کردند، اما این امر محقق نشد.

ناتوانی این شرکت در پرداخت تعهدات خود باعث تجمع های طلب‌کاران و مالباختگان شرکت «پدیده شاندیز» در تهران و مشهد شد. اما در دی‌ماه سال ۹۳ مقام‌های قضایی در مشهد اعلام کردند که فروش سهام پدیده شاندیز ممنوع و دفاتر فروش سهام آن پلمپ شده‌اند. به دنبال طرح اتهاماتی در خصوص تغییر کاربری اراضی و نحوه معاملات سهام این شرکت، تعداد زیادی از سهامداران شرکت پدیده شاندیز کوشیدند تا سهام خود را بفروشند. علیرضا رشیدیان، استاندار وقت خراسان‌ رضوی، سال گذشته گفته بود که «مجموع بدهی شرکت پدیده هشت هزار ‌میلیارد تومان» است.

در این پرونده نام برخی از مقامات سابق دولتی و نزدیکان آنان مطرح شده و احسان محسنی ثانی، فرزند محمدرضا محسنی ثانی، نماینده سابق سبزوار در مجلس، از جمله متهمان این پرونده است. او متهم است که با «تبلیغات غیرواقعی» با هدف بالا بردن کاذب قیمت سهام پدیده نقش داشته است. خبرگزاری ایرنا پیش از این از ارتباط مدیران این شرکت با مسئولان ارشد دولت محمود احمدی‌نژاد از جمله اسفندیار رحیم مشایی و حمید بقایی خبر داده بود.

مطالب جدید
پر بازدیدکننده ترین مطالب
Copyright © 2019 Porsaa Magazine.