• آگوست

    8

    2019
  • 1399
رئیس جمهور سابق قرقیزستان بازداشت شد

رئیس جمهور سابق قرقیزستان بازداشت شد

نیروهای امنیتی قرقیزستان الماس بیگ آتامبایف، رئیس جمهور سابق این کشور را بازداشت کرده‌اند. پیشتر گزارش‌ها از یورش دوباره نیروهای امنیتی به محل سکونت او در حومه بیشکک، پایتخت خبر داد. گزارش شده که او را پس از بازداشت به پایتخت برده‌اند.

شب گذشته در جریان یورش نیروهای امنیتی برای بازداشت او و درگیری میان هواداران آقای آتامبایف و نیروهای دولتی یک مامور به ضرب گلوله کشته شد. طرفداران او در جریان عملیات اول در شب گذشته برای دفاع از آقای آتامبایف سلاح بدست گرفتند. شش سربازی که در اوایل صبح امروز توسط هواداران رئیس جمهور سابق بازداشت شده بودند، آزاد شده‌اند.

پارلمان این کشور در آسیای میانه مصونیت قضایی او را که از سوی دولت به فساد و سوء استفاده از قدرت متهم است در ماه ژوئن لغو کرد، اما او اتهامات وارده را رد کرده است.قرقیزستان با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ تشکیل شد و بیشتر جمعیت این کشور شش میلیون نفری مسلمانان ترک زبان هستند.

آقای آتامبایف پیش از انتقال قدرت به سورونبای ژئن‌بیکف از ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۷ رئیس جمهور بود. روابط این دو که در آن زمان متحد هم بودند رو به تیرگی گذاشته است. ناظران می گویند آقای ژئن‌بیکف سال پیش سلف خود را از لحاظ سیاسی به حاشیه راند. آقای آتامبایف از زمان لغو مصونیت قضایی به دستورات برای تسلیم خود به پلیس برای پاسخگویی به سوالات در مورد سوءاستفاده ادعایی از قدرت بی اعتنایی کرده است.

مطالب جدید
پر بازدیدکننده ترین مطالب
Copyright © 2019 Porsaa Magazine.