• آگوست

    8

    2019
  • 1388
احمد مروی، “تولیت آستان قدس رضوی “بیشتر حرف‌ها درباره پول‌های آستان قدس شایعه است

احمد مروی، “تولیت آستان قدس رضوی “بیشتر حرف‌ها درباره پول‌های آستان قدس شایعه است

احمد مروی، تولیت آستان قدس رضوی “بیشتر حرف‌ها” در باره ثروت این مرکز در میان مردم را شایعه خوانده و گفته است “طوری تبلیغات کرده‌اند که انگار نصف ثروت آمریکا در این جاست.” احمد مروی گفته است “ممکن است بگویید امام رضا خیلی پول دارد، اما خرج هم خیلی دارد” و تاکید کرده بیشتر حرف‌ها درباره پول‌های آستان قدس “شایعه است.” آستان قدس رضوی بزرگ‌ترین مجموعه موقوفی در ایران و از بزرگ‌ترین بنگاه‌های اقتصادی این کشور به حساب می‌آید. این نهاد مسئولیت موقوفات و نذورات امام رضا، امام هشتم شیعیان را در اختیار دارد.

آقای مروی در سخنانی که روزنامه خراسان آن را منعکس کرده، گفته است “درست است، زمین و اموال داریم. اما در ذهن مردم طوری تبلیغات کرده‌اند،(و) در شبکه‌ای مثل “من و تو” چنان آستان قدس را بزرگ کرده‌اند که انگار نصف ثروت آمریکا در این جاست. این قدر پول این جا نیست که فکر کنید همین طور دارد پول می‌ریزد.” آستان قدس رضوی شرکت‌ها و موسسات مالی فراوانی از جمله بیمارستان و شرکت‌ خودروسازی را اداره می‌کند و پس از انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ به نهادی تبدیل شد که منتقدانش، آن را “امپراتوری آستان” و تولیتش را “والی خراسان” لقب دادند.

احمد مروی فروردین امسال از سوی آیت‌الله علی خامنه‌ای به عنوان تولیت آستان قدس رضوی انتخاب شد. آقای مروی پیشتر مسئولیت‌هایی از قبیل ریاست دفتر دادستان انقلاب و معاونت سیاسی دادستان انقلاب داشته و همچنین معاونت حوزوی دفتر آقای خامنه‌ای، رئیس ستاد استهلال این دفتر رهبر و رئیس دفتر آقای خامنه‌ای در قم بوده و از نزدیکان و معتمدان رهبر ایران به شمار می‌رود. او جانشین ابراهیم رئیسی شد که به ریاست قوه قضائیه ایران منصوب شد. آقای مروی در سخنان خود در مشهد گفته است در آستان قدس “جلوی برخی کارها را گرفته است.”او به عنوان مثال به کاهش توزیع غذای افطاری اشاره کرده و گفته است این غذاها به “فقرا و افراد محروم نمی‌رسید و خرید و فروش می‌شد.”

آقای مروی گفته است پیشتر هر سال روزانه به ۱۲ هزار نفر افطاری داده می‌شد که اکنون تصمیم گرفته شده “به سه، چهار هزار نفر کاهش یابد.” او گفته است از محل صرفه‌جویی سفره‌های افطار آستان، “حدود ۶ میلیارد تومان صرفه‌جویی شده است.” آقای مروی گفته است توزیع غذای روزانه به ۱۲ هزار نفر “از نظر تبلیغاتی، کارکرد داشت.” او گفته است “این کار از نظر رسانه‌ای و روزنامه‌ای و عکس کار خیلی قشنگی است، سفره‌ای مفصل، بی‌نظیر در کشور.” تولیت آستان قدس رضوی گفته است این تغییرات او را نباید به مثابه “موضع‌گیری” قلمداد کرد.

مطالب جدید
پر بازدیدکننده ترین مطالب
Copyright © 2019 Porsaa Magazine.